AD (728x60)

Site içeriğinde yer alan yazı ve grafiklerin bütün hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Blog Arşivi

30 Nisan 2015 Perşembe

Tekirdağ - Marmara Adası Gezi Turu

Paylaş & Yorum
Tekirdağ - Marmara Adası Gezi Turu 

Tekirdağ Limandan Günlük Olarak Marmara Adasına Turlarımız Başlamıştır. 
Marmara Adası Gezi Turu Hakkında Detaylı Bilgi 


Yukarıda Karadeniz aşağıda Ege...İkisini buluşturan Marmara'nın en büyük adası. Adanın karadan ulaşılmayan bakir koylarında tekne turu yapmak ya da Manastır, Aba, Mestanağa, Kole ve Kayaburnu koylarındaki eşsiz plajlarında yüzmek mümkün. 
Marmara Adası'nın turizm açısından Avşa ve diğer civar adalara göre öne çıkmadığı gözleniyor. Adanın yazlıkçı müdavimleri olmasına karşın adadaki pek çok koy tam da kalabalıktan kaçmak isteyenlere göre.
Zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı ada, Ege kasabasına gitmiş hissi veriyor. Adanın merkezinde beton binalar olsa da adanın bazı köylerinde doğayla uyumlu yapılaşma olduğu dikkat çekiyor. Marmara Adası'nda 36 kilise ve manastır var. Bunlardan bazılarının sadece kalıntıları görülebiliyor. 

DÜNYAYI SÜSLEYEN 'SADE ADA' 
Zengin mermer yataklarıyla ünlü Marmara Adası, tüm dünyayı süslerken kendisi mütevazi ve sade kalabilmiş. Ünlü Artemis Tapınağı'nın sütunları, Maussolleion'daki levhalar, Ayasofya ve Aya irini'deki sütun başlıkları, hepsi Marmara Adası'ndan gelen mermerlere yapıldı. Ayrıca Dolmabahçe ve Çırağan Sarayları'nda da Marmara mermerleri kullanıldı. 'Sessiz dev' aynı zamanda, dünyadaki iki nemsiz adadan biri. 

BAŞSIZ İMPARATOR Mermerler kenti olarak da adlandırılan Saraylar'a karadan ya da denizden gitmek mümkün. Burada 1800 yılı aşkın bir süredir mermer çıkarılıyor. Dünyaya mermer ihraç edilen Saraylar'ın Açık Hava Heykel Müzesi'de görülmesi gereken yerler arasında.Başı koparılarak çalınan ve girişimler sonucu Almanya'dan Türkiye'ye teslim edilen Zırhlı İmparator heykeli burada başsız şekilde sergileniyor. 

Açık Hava Müzesi'nin güvenlikten yoksun hali dikkat çekiyor. Saraylar'da liman çevresinde ise Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinin yaptığı heykeller bulunuyor. Ayrıca Türkiye'nin ilk mermer kesme fabrikası ve Yana Çiftliği mevkiinde günümüze kadar korunmuş bin yıllık kilise bulunuyor. 

SARAYLAR'IN DERİNLİKLERİNDE SAKLI HAZİN HİKAYE
Dünyaca ünlü mermeri dışında Saraylar, Kurtuluş Gemisi'nin hazin hikayesini de barındırıyor. Kurtuluş gemisi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nın işgali altında bulunan Yunanistan'a Türkiye'den insani yardım taşınmasında oynadığı rol ile tarihe geçiyor. Yunan halkının sevgilisi haline gelen gemi, beşinci seferini yaparken 20 Şubat 1942 sabahı Marmara Adası'nda kayalıklara çarparak batıyor. 
Kurtuluş gemisi bugün Marmara Adası'nın Saraylar Köyü yakınlarında 25 ile 43 m derinliklerde yatıyor. Hurdacılar tarafından yağmalanan Kurtuluş'un sadece iskelet kısmının ayakta kaldığı belirtiliyor. 

GÜNDOĞDU KÖYÜ'NDEKİ KONFOR ŞEHİRDE BİLE YOK 

Asmalı köyünde ahşap Rum evlerine rastlayabiliyorsunuz. Öte yandan adada siyah mermerin kullanıldığı yapılar da dikkat çekiyor. Özellikle merkezden 5 km ötedeki Gündoğdu köyünün yapılaşması ve altyapısı insanı şaşırtıyor. 
Eski bir Rum köyü olan Gündoğdu'da kumsaldaki voleybol ve jimnastik alanlarından, köy boyunca denize giriş için yer merdivenlere kadar her türlü konfor düşünülmüş. Gündoğdu halkı kurdukları dernek sayesinde köylerine sahip çıkıp güzelleştirmek için çaba harcıyor. Hatta köyün internet sitesinde köyün yerlerinin parke taşların estetiği bile tartışılıyor. 

DEVASA ÇINAR AĞAÇLARI 


Marmara Adası'nın ayakta kalan en yaşlıları ise çınarları. Çınarlı Köyü'ndeki ağaçların gölgesindeçocuklar futbol oynuyor. Yüzyıllara meydan okuyup günümüze kadar ayakta kalmayı başaran devasa çınar ağaçları görenleri büyülüyor. Ayrıca adada çok sayıda tavşan bulunması da dikkat çekiyor.

EV YERİNE ÇAY BAHÇESİ! 


Ada halkı evlerinde olmak yerine çok erken saatlerden itibaren çay bahçelerinin yolunu tutuyor. Marmara Adası'nın dağlarından toplanan ada çayı da buraya gelip tadılması gereken tatlar arasında. Marmara Adası'nın geçim kaynaklarının başında balıkçılık ve zeytincilik geliyor. Ada'nın büyük kısmı zeytinliklerle kaplı. İskele meydanından başlayan çarşıda ekim ve kasım aylarında toplanan zeytinler satılıyor. Ayrıca midye başta olmak taze deniz ürünlerine sahildeki restaurantlarda bulmanız mümkün. 

NEREDE KALINABİLİR? 


Adada çok sayıda pansiyon ve motel bulunuyor. Merkezde pansiyonlar genellikle apartman gibi. Ancak merkezden uzaklaştıkça haftasonu keyifli tatil yapabileceğiniz pansiyonlar yer alıyor.

Adada kalınabilecek bazı pansiyonlar ise şöyle: 
Davran Motel (Manastır Koyu) 0266 885 54 33
Boncuk Motel: 0266 885 50 57
Mola Motel: 0266 885 57 37
Aba Otel: 0266 8855271 

ULAŞIM NASIL? 
Marmara Adası'na ulaşım için çok sayıda alternatif bulunuyor. Tekirdağ'dan www.yachtravel.com Tekirdağ Yat Turu firması günlük olarak tur düzenlemektedir. Güverteye çıkarak deniz yolculuğunun keyfini çıkarmak istiyorum' derseniz Tekirdağ üzerinde 2 saatte adaya gidebilirsiniz.
Etiketler: , , , , ,

Tekirdağ'da bir ilki gerçekleştiriyoruz , Tekirdağ Yat Turu - Kişisel Organizasyonlarda hedefimiz en kaliteli hizmeti verebilmektir.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Organizasyonlarımız

Ekstra Hizmetlerimiz

Fasıl

Özel Kokteyl

Özel Alkollü İçecek

Solo Keman

Limuzin Servis

Facebook Sayfamız

Twitter Sayfamız

Telif Hakkı © Tekirdağ Yat Turu | Dizayn Alpbeyazgul.com
UA-51166623-1